Konuşmacılar

Yavuz Eroğlu

PAGEV Başkanı

1973 yılında İstanbul’da doğan Yavuz Eroğlu, Kültür Koleji’nin ardından İstanbul Teknik Üniversitesi Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Bölümü’nden mezun oldu. Boğaziçi Üniversitesi Biyomedikal Mühendisliği Bölümü ve Marmara Üniversitesi Yönetim Organizasyon Bölümü’nde Yüksek Lisans yaptı. Harvard Üniversitesi’nde Micheal Porter tarafından verilen liderlik eğitimlerine katıldı.

Yavuz Eroğlu, iş hayatına aile şirketi olan SEM Plastik’te başladı. Çeşitli kademelerde çalıştıktan sonra 2002 yılından bu yana , SEM Plastik’in Genel Müdürlüğünü yürütüyor. Eroğlu, aynı zamanda grup şirketlerinden SEM Global Dış Ticaret ve Credoy Polimer’in de Yönetim Kurulu Başkanı. Geçmiş dönemde PAGEV ve PAGDER’in Başkan Vekilliği görevinde bulundu.

Eroğlu, 2012 Haziran ayında Avrupa Plastik Üreticileri Birliği İcra Kurulu Üyeliği’ne seçilen ilk Türk oldu. Harvard Üniversitesi’nin kuruluşu olan AllWorld Network, Dubai’de yapılan 3. Küresel Girişimcilik Zirvesi’nde, Yavuz Eroğlu’na girişimcilik konusunda yaptığı çalışmalar ve bir ilk olan Filistin’deki sanayi yatırımı nedeniyle Zirve Özel Ödülü’nü verdi. 2015 yılında ABD Öncülüğünde Amerikan Ticaret Odasınca kurulan MECC ( Middle East Center of Commerce) Ortadogu Ticaret Merkezi’nin danışma kuruluna seçilmiştir. 

Eroğlu’nun, ulusal ve uluslararası basında; plastik, petrokimya, ambalaj, çevre, geri dönüşüm sağlık, sürdürülebilirlik ve genel ekonomi üzerine yayınlanmış elliye yakın makalesi ve jüri üyelikleri bulunuyor. Yurtiçi ve yurtdışında petrokimya, plastik sektörü, girişimcilik ve finans ile ilgili konferanslarda konuşmacı olarak yer alan Eroğlu, 2012 yılının Haziran ayında dünya kıyılarını atıklardan temizlemek amacıyla Avrupa’da başlatılan Waste Free Oceans (Atıksız Denizler) Vakfının Türkiye, Ortadoğu ve Afrika Başkanlığı’na seçildi. Merkezi Belçika’da olan ve Avrupa Birliği’nin organizasyonuyla faaliyet gösteren Waste Free Oceans kapsamında, denizlerdeki atıklar balıkçılar tarafından özel ağlarla toplanıyor ve geri dönüşüme kazandırılıyor. Yavuz Eroğlu aynı zamanda projenin Türkiye ayağını, “ Mutlu Balıklar” adıyla yönetti.

Amator bir maraton koşucusu olan Eroğlu, İngilizce ve Almanca bilmektedir.