Konuşmacılar

Şekib Avdagiç

İSTANBUL TİCARET ODASI Yönetim Kurulu Başkanı

1959 yılında Zenica’da (Bosna-Hersek) doğdu. Almanya-Köln’de başladığı ilk öğretimini ve orta eğitimini İstanbul’da tamamlayarak, 1982’de İstanbul Teknik Üniversitesi’nden Makina Mühendisi olarak mezun oldu. 1988’de İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi İşletmecilik İhtisas Programını derece ile bitirdi. 
Otomotiv sanayiinde faaliyet gösteren aile şirketinde Yönetim Kurulu Başkanlığını sürdürüyor. İngilizce ve Boşnakça bilen Avdagiç, evli ve iki çocuk babasıdır.
 
Nisan 2018’den itibaren İstanbul Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanlığını yürütüyor. 31 Mayıs 2023’ten itibaren Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkan Yardımcılığı görevini ifa ediyor. 
Eylül 2019’dan itibaren Tuna Ticaret Odaları Birliği Başkan Yardımcılığı görevini yürütmekte. Ocak 2022’den itibaren Bağımsız Yönetim Kurulu ve İcra Komitesi Üyesi olarak Türk Hava Yolları yönetiminde yer alıyor. 11 Temmuz 2023 tarihinde Hizmet İhracatçıları Birliği Başkanlığı vazifesi devir aldı.
 
Avdagiç MÜSİAD’ın 1990 yılında kuruculuğunu yapan 12 kişiden biri oldu ve 2000 yılına kadar Genel Başkan Yardımcısı olarak görev yaptı. 
1995’de İstanbul Ticaret Odası Meclis Üyesi seçildi. İTO’da 2005-2009 arası Yönetim Kurulu Üyesi, 2009-2013 arası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı, 2013-2018 arası Meclis Başkanlığı vazifelerinde bulundu. 
2009 – 2011 yılları arasında 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı Yürütme Kurulu Başkanı olarak görev aldı. 2013 – 2019 yılları arasında Kompozit Sanayicileri Derneği Yönetim Kurulu Başkanlığını üstlendi. 
 
Ayrıca; İTO Bilgiyi Ticarileştirme ve Araştırma Vakfı, İTO Eğitim ve Sosyal Hizmetler Vakfı, TUGEV (Turizm Geliştirme ve Eğitim Vakfı), ICVB (İstanbul Kongre ve Ziyaretçi Bürosu) ile İstanbul Dünya Ticaret Merkezi’nde yönetim kurulu başkanı olarak; Teknopark İstanbul yönetim kurulu başkan vekili olarak; DEİK (Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu), İSTKA (İstanbul Kalkınma Ajansı) ve TAYSAD’da (Taşıt Araçları Tedarik Sanayicileri Derneği) yönetim kurulu üyesi olarak; Uluslararası Saraybosna Üniversitesi, Prof. Dr. Fuat Sezgin İslam Bilim Tarihi Araştırmaları Vakfı ve İstanbul Teknik Üniversitesi Geliştirme Vakfı’nde mütevelli heyet üyesi olarak;  İstanbul Teknik Üniversitesi Danışma Kurulu ile YÖK - Üniversite Sanayi Işbirliği (ÜSİ) Komisyonunda ise üye olarak yer alıyor.