Değerli Sektör Mensubumuz,

Ambalaj; Türkiye Plastik Sektörünün % 40'ını, ihracatının ise % 70’ini oluşturuyor. Dolayısıyla ambalaj sektörünü etkileyen tüm tehlikeler, başta mamul üreticileri olmak üzere, hammadde üreticisi veya distribütöründen plastik makine ve ekipman üreticisine, kalıpçısından masterbatch üreticisine kadar tüm değer zincirini kökten etkiliyor.

Son günlerde Plastik Endüstrisi büyük bir tehdit altında. Plastik ambalajlara ekstra vergiler getiriliyor, AB tek kullanımlık plastiklerin kullanımını yasaklıyor, plastik kasalarla ilgili yasaklama talepleri gündemde, mikroplastiklerin ve köpük ambalajların yasaklanması tartışılıyor, plastik poşetlerle ile ilgili uygulamalar başladı bile. Kısacası bu tehditler hem dönüşümü hem de kendini doğru anlatmayı gerekli kılıyor. Bunlar olurken sektörde yeni fırsatlar da doğuyor, özellikle geri dönüşümde yaşanan gelişmeler, geri dönüştürülmüş hammaddelerin gıdaya teması, kimyasal geri dönüşüm ve daha bir çok konu. Ancak hepimizin kafasında aynı soru var. Bu değişim ve dönüşüm nasıl olacak? 

İşte PAGEV olarak bu yıl 10 Ekim 2023 tarihinde İstanbul Ticaret Odası Meclis Salonu'nda 7. kez düzenleyeceğimiz PAGEV Plastik Ambalaj Kongresi'nde, "Dönüm Noktasındaki Plastik Ambalaj" teması ile bu değişim ve dönüşüme odaklanacağız.

Üstün özellikleri sebebiyle özellikle paketleme alanlarında hızlı bir şekilde alternatif ürünlerin yerini alan plastikler, 21. yüzyıl için vazgeçilmez bir malzeme haline geliyor. Bu noktadan hareketle devlet kurumlarından, uluslararası kuruluşlardan, üreticilerden ve akademik çevrelerden önemli temsilcilerin yer alacağı kongremiz; hammadde ve pazar, yeni teknolojiler, inovatif gelişmeler, akıllı ambalajlar, tasarım ve markalaşma, çevre ve geri dönüşüm, döngüsel ekonomi, Türkiye ve Dünya mevzuatı gibi konuların tartışılacağı eşsiz bir forum olacak.

Dünyanın dört bir yanından tanınmış önde gelen şirketlerden konuşmacı ve uzmanların bilgilerini paylaşacağı Kongremize sizleri davet etmekten Vakfımız adına kıvanç duyuyorum.

Saygılarımızla,

Hamdi YAZIR

PAGEV Kongre Komite Başkanı